piątek, 22 kwietnia 2016

Premiera "Cyfrowi rodzice" - Wydawnictwo IUVI


Data premiery: 18 maja 2016 r.
Autorka: Yalda Uhls – ponad 15 lat pracowała w przemyśle filmowym, po czym wróciła na studia i została doktorem psychologii dziecięcej. Bada wpływ mediów na rozwój dzieci. Poszukuje w obszarze nauki praktycznych rozwiązań i przełożeń ich na zasady odpowiedzialnego rodzicielstwa w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Autorka jest mamą dwójki nastolatków i podkreśla, że osobiste doświadczenie ma wpływ na jej pracę. Yalda Uhls pracuje dla organizacji non-profit, jest też felietonistką, edukatorką, wykładowcą i konsultantką do spraw mediów.
Oryginalny tytuł: Media Moms and Digital Dads. A Fact-Not-Fear Approach to Parenting in the Digital Age

Gatunek: Poradnik

Liczba stron: 288

Odbiorca: "Cyfrowi rodzice" to książka dla ambitnych, niezależnych, aspirujących rodziców, ceniących wiedzę, osobisty rozwój i świat nowoczesnych technologii, ale także troszczących się o zharmonizowany rozwój swoich dzieci i dbających, by nie popadły w skrajności świata internetu i social mediów. Dla ludzi ciekawych nowych trendów, ale przede wszystkim jednak przywiązanych do uniwersalnych wartości: rodziny, miłości, odpowiedzialności za wychowanie dzieci do nowych wyzwań i w nowych realiach ery cyfrowej. Przede wszystkim kobiety, ale też mężczyźni w wieku 25–40, w głównej mierze wykształceni, świadomi użytkownicy i uczestnicy kultury i technologii.

Informacje o książce: "Cyfrowi rodzice" to książka popularnonaukowa i poradnik w jednym. Autorka rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ale w bardzo konkretnym kontekście: wychowywania dzieci i młodzieży. Zauważa bowiem, że współcześni rodzice są pokoleniem przecierającym szlak na nieznanym obszarze, w którym wpływ nowoczesnych technologii na młodociane ciała i umysły nie jest jeszcze w pełni zbadany i ujawni się dopiero za kilkadziesiąt lat.
Punktem wyjścia dla analiz i porad formułowanych przez Uhls są zasady działania mózgu oraz wpływ ekranu na naszą percepcję i rozwój umysłowy dzieci. Autorka porusza kolejno tematy internetu, mediów społecznościowych i obyczajów internetowych, roli nowych mediów w edukacji oraz gier komputerowych. 
Książka jest wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla współczesnych rodziców. Nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od przesądów. Autorka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że po raz pierwszy w dziejach stoimy wobec zmian bardzo zasadniczych, przemieniających człowieka na poziomie społecznym oraz biologicznym, ale nie demonizuje nowej rzeczywistości. Zamiast tego informuje, co w nowych mediach stanowi zagrożenie i jak chronić przed nim dzieci. 
Książkę czyta się jednym tchem – rzadko zdarza się pozycja, która dotyczy konkretnego zjawiska i w której wyniki badań naukowych połączono z prostymi i gotowymi do wykorzystania wskazówkami. Można śmiało powiedzieć, że jest to książka z misją, która jednocześnie uwrażliwia beztroskich rodziców i uspokaja tych, którzy nadmiernie boją się nowych mediów.
Uhls pisze w świetnym stylu: podstawą książki są badania naukowe, których wyniki opisuje bardzo przystępnie i rzeczowo. Anegdotyczny styl, niestroniący od osobistych przykładów i wyznań, nawiązań do popkultury i cytatów, decyduje o tym, że autorka zdobywa najpierw uwagę, a zaraz potem zaufanie czytelników.
Autorka wyjaśnia fenomen mediów społecznościowych, stworzonych na bazie i dla potrzeb ludzi. Sugestie, jak z nich korzystać, są potrzebnym dziś kodeksem internetowej „higieny”, która nie doczekała się dotąd solidnych opracowań. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód („snapchaty”, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym rodzicem.


Strona internetowa Wydawnictwa IUVI: http://iuvi.pl/

Fanpage Wydawnictwa IUVI: https://www.facebook.com/WydawnictwoIUVI/

2 komentarze:

  1. Temat na czasie, chętnie bym ją przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie czasy, nie unikniemy i nawet nie powinniśmy unikać internetu. Ważne, by dzieci przygotować na to, co może je spotkać... i kontrola przede wszystkim.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.