wtorek, 6 września 2016

Telewizor i dzieciKiedyś będąc u lekarza z dzieckiem na tablicy informacyjnej zauważyłam kartkę na której widniała informacja o oglądaniu przez dzieci telewizji.
Pamiętam, że jak Krzyś był mały to również widziałam tę kartkę. Pisało tam że dzieci od 0-2 lat nie powinny w ogóle oglądać telewizji.
I wtedy gdy Krzyś był maleńki przestrzegałam tych zasad. Bardzo długo nic nie oglądał, teraz przy Oli niestety mi się to nie udaje.
Ola dużo przebywa w naszym pokoju gdzie jest telewizor dlatego, że wszyscy razem lubimy w nim siedzieć. Czasem mam coś do zrobienia więc kładę ją na łóżku lub w bujaku i przebywają w tym pokoju z Krzysiem. Krzyś ją trochę przypilnuje więc zostawiam ich razem, a ja jestem dosłownie kilka metrów dalej za ścianą. Krzyś lubi oglądać bajki więc telewizor jest włączony.
Zazwyczaj w telewizorze włączone są filmy i bajki dla dzieci ewentualnie piosenki, które Krzysiek lubi nucić. No i niestety Ola zerka w telewizor. 
Wiem, że to niezdrowe zarówno dla jej rozwoju jak i dla oczu i staram się by spoglądała w TV jak najmniej, ale nie zawsze się to udaje.
Jeśli chodzi o Krzyśka to był czas gdy on wpadł w nałóg i telewizor musiał być włączony nawet wtedy gdy go nie oglądał, a na przykład siedział w pokoju i się bawił. Strasznie mnie to irytowało i zabraniałam mu tego bo ma wiele innych atrakcji w domu niż patrzenie w to pudło. Od jakiegoś czasu nawet zaczęłam mu mówić, że trzeba wyłączać telewizor bo jak dłużej chodzi to się spali. Jak na razie ta wymówka działa.
Gdy ja jestem w domu z dziećmi i gdy Krzyś chce oglądać telewizor zawsze włączam mu bajki i programy dla dzieci. Jak wieczorem jest mąż to "skacze" po kanałach, puszcza przeróżne filmy a Krzyś zerka. Już kilka razy robiłam "wojnę" bo dziecko przyglądało się na przemoc, krew, krzywdę. Ja nie znoszę takich filmów gdzie myślą przewodnią jest przemoc, morderstwa i strach. Po napatrzeniu się na bzdury dziecko na swój sposób to przezywało, a nawet budziło się w nocy z płaczem. Może to był niespokojny sen jednak powiązałam to wtedy z tym co mógł widzieć w telewizorze. Mąż dostał ode mnie opieprz, a na drugi dzień robił to samo. Czyli znów skakanka po kanałach i zatrzymywanie się na największych bzdurach wszechświata. I w sumie za każdym razem robi to samo, a ja za każdym razem się denerwuję i zwracam mu uwagę. Niestety Krzysiek razem z nami przebywa w pokoju i jest nieuniknione, że będzie zerkał w TV gdy jest włączony.
  
I tak się zastanawiam czy u mnie w domu tylko tak jest czy Wasi mężowie również przy dzieciach puszczają różne rzeczy, których te nie powinny oglądać?

*Foto pochodzi z rcolintait.wordpress.com

3 komentarze:

 1. Wystarczy kontrolowany czas i odpowiednie treści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naczytałam się wiele książek odnośnie wpływu telewizji na dziecko, Aleksander aktualnie 7 miesięcy, widzę jak obserwuje bajki - raczej jest to różnorodność pięknych kolorów i miłego głosu. Siedząc w domu na macierzyńskim trudno, abym nie korzystała z telewizora - absurd ! bo mam się patrzeć w ścianę ? Wybieram kanały, które mają stonowany głos, nie ma krzyku, a ich czas jest również wyznaczony. Moje dziecko póki co nie ogląda wieczorami, bo kiedy z mężem siadamy przed telewizorem Olek już śpi. Jednak w Twoim przypadku radzę porozmawiać z mężem, ponieważ dziecko ( na tyle duże) ogląda i chociaż w paru % rozumie co się dzieje w telewizji nie powinno oglądać takiej formy programów, które tylko i wyłacznie mają zły wpływ na jego rozwój. Niestety (albo i stety) dziecko jest ważniejsze i mąż musi się dostosować ! Ewentualnie niech ogląda dopiero jak Wasz syn zaśnie. Po co narażać Go na niespokojne sny ? koszmary ? strach ? Myślę, że sprawa jest prosta.
  Trudno żebyś rezygnowała z telewizji, to normalne, kiedy siedzi się w domu z dzieckiem 24h, ale trzeba bardzo rozważnie do tego podchodzić, co do wzroku, to dzisiejszy sprzęt nie ma takiego znaczenia jak kiedyś.
  Pozdrawiam ciepło :)
  matkapolka89.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje dzieci również oglądają telewizję - wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Bo przecież wszystko jest dla ludzi. Ważna by znać umiar i nie uczyni z TV tematu przewodniego każdego dnia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.