czwartek, 4 maja 2017

"Basia i biblioteka" oraz "Basia i przyjaciele. Titi" - Wydawnictwo EGMONT
Książeczki o Basi i jej rodzinie stanowią nierozłączny element biblioteczki moich dzieci.
Nie sądziłam, że ta mała bohaterka tak wywróci do góry nogami świat mojego Krzysia.
Że chłopczyk pokocha dziewczynkę z książki i będzie się z nią utożsamiał.
Pani Zofia Stanecka autorka serii książek o Basi niezwykle trafnie potrafi odzwierciedlić świat przedszkolaka ale i sprawić by sam przedszkolak pokochał świat swojej rówieśnicy Basi.

Najnowsze książki z serii o Basi to "Basia i biblioteka" oraz "Basia i przyjaciele. Titi".
Książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa EGMONT.


Egmont pisze:

Basia i biblioteka

Basia to najlepsza przyjaciółka każdego przedszkolaka! A także każdej pani bibliotekarki i pana bibliotekarza.
Kolejne przygody ukochanej przez wszystkie przedszkolaki Basi. Tym razem Basia wraz z innymi dziećmi z przedszkola i panią Martą odwiedzają bibliotekę. Gościem biblioteki jest pisarka, Róża Marcinek – autorka ukochanych książek Basi. Basia, tak jak inne dzieci, jest podekscytowana, biblioteka to naprawdę fantastyczne miejsce! Róża Marcinek opowiada dzieciom o swojej pracy i o najważniejszym „narzędziu”, które pozwala jej tę pracę wykonywać, czyli o wyobraźni. Dzieci są oczarowane i ochoczo biorą udział w specjalnych warsztatach twórczych przygotowanych przez bibliotekę. Jak zwykle jest dużo śmiechu, zabawy, ale i niełatwych pytań, na które dorośli próbują odpowiedzieć dzieciom. Dzieci zaś na polecenie pani Róży muszą sięgnąć do własnej wyobraźni i wydobyć z niej niezwykłe cuda, co oczywiście przychodzi im z łatwością.

"Lubię Basię, bo jest prawdziwa.
Martwi się, cieszy, złości, dziwi.
Jest ciekawa świata. Zadaje pytania. Żyje."
Wojciech Widłak, autor Pana Kuleczki


"Basia i biblioteka" to książka, która w spaniały sposób pokazuje rolę bibliotekarek i bibliotekarzy.
Nie zawsze doceniani, a niezwykle ważni.
Książka opowiada historię Basi, która wraz z grupą przedszkolną odwiedza szkolną bibliotekę. Tam czeka na nich Pani, autorka książek uwielbianych przez Basię.
Dzieci zachwycają się  to mówi Pani. Słuchają z zaciekawieniem tego, że w każdym z nich drzemie "niepowtarzalny  świat wyobraźni".
Dzięki takim spotkaniom dzieci nabierają odwagi, wiedzą, że mogą zostać kim tylko zamarzą.


"Basia i przyjaciele. Titi" to opowieść niezwykła. Dotyka dość wrażliwego tematu jakim jest inność. Tym razem w świecie Basi pojawia się nowy przyjaciel jest nim Titi. 
Titi to mały chłopiec który ze względu na swój kolor skóry spotyka się z dużą nietolerancją. Nie rozumie o niektórych słów kierowanych w jego stronę ale czuje ich ciężar.
Na szczęście Titi wokół siebie ma fantastycznych przyjaciół który nie tylko go będą wspierać ale i przytulą, wytłumaczą, rozwieją wątpliwości.
Książka bardzo mądra, pokazująca dziecku, że to co jest nieznane jest równie piękne i warto to poznać.EGMONT PISZE:

Basia i przyjaciele. Titi

Basia – uczy, bawi, pomaga rozmawiać o trudnych sprawach.
„Basia i przyjaciele” to nowa seria, której akcja rozgrywa się w świecie Basi. Każda z książek poświęcona jest innemu dziecku i dotyka niełatwych spraw, zachęcając do rozmowy i szukania rozwiązań. Konflikt z rodzicami, tęsknota, śmierć, prześladowanie ze względu na pochodzenie – to tylko niektóre tematy z niezwykłą wrażliwością poruszane przez Zofię Stanecką i z wyjątkowym zrozumieniem zilustrowane przez Mariannę Oklejak, która jak nikt inny potrafi dopowiedzieć obrazem to, co czasem wymyka się słowom.
Najnowsza książka w serii opowiada o przykrym zdarzeniu, z jakim muszą się zmierzyć Titi i jego nowa rodzina. Wrażliwy Titi niedawno odkrył, że słowa mogą mieć kolory – ton, w jakim są wypowiadane, siła głosu, tempo – wszystko to Titi widzi jako konkretne barwy. Niestety podczas spaceru przekona się, że słowa mają również wagę, czasami są bardzo ciężkie i szare, jak kamienie.
Bardzo aktualna i niełatwa opowieść o czarnoskórym chłopcu, który dopiero odkrywa swoją inność i o brutalnym świecie, w którym zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował mu wmówić, że inne jest gorsze. Co wtedy zrobić? Jak się zachować” „Basia i przyjaciele. Titi” nie daje gotowych odpowiedzi, zmusza do refleksji, zachęca do poważnej rozmowy z dzieckiem.

1 komentarz:

  1. Ja mam "Basia i wyprawa do lasu", ale są plany powiększenia kolekcji.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.