czwartek, 4 lutego 2016

Ubranka dla noworodków i niemowląt - bawełna bawełnie nierówna!


Niektóre mamy od samego początku ciąży biegają po sklepach w poszukiwaniu ubranek dla swoich maluszków. Inne wstrzymują się do połowy ciąży gdy znają już płeć dziecka. Jeszcze inne mamy zwlekają z zakupami do samego końca lub zlecają kupno wyprawki np mężowi bądź komuś najbliższemu. Tyle ile jest mam tyle jest pomysłów i racji.
Każda z nas postępuje według swoich zasad i intuicji.

Ja w  pierwszej ciąży od czasu do czasu jak coś wpadło mi w oko to kupiłam. Jednak w 6 mc zaczęłam już solidniej przykładać się do kompletowania wyprawki i ciuszków dla maluszka.
Teraz w drugiej ciąży większość rzeczy mam ale czekają mnie jeszcze dodatkowe zakupy i zgromadzenie produktów, których mi brakuje.
Teraz w 7 mc to już najwyższa pora według mnie aby się za to zabrać gdyż nie wiem jak mogę czuć się za miesiąc. Poza tym jak będę miała już wszystko co jest mi potrzebne to będę spokojniejsza.
Siły na bieganie po sklepach nie mam już teraz więc z pewnością moje zakupy będę robić w większości przez internet.

Na większą uwagę podczas zakupów zasługuje kupno ubranek dla noworodka i niemowlaka.
Ciało takiego maluszka praktycznie całkowicie osłonięte jest tkaniną więc warto wybierać takie materiały, które pozwolą skórze oddychać, maluszek nie będzie się w nich pocić i męczyć, a skóra nie będzie się wysuszać i podrażniać.
Najlepiej wybierać ubranka uszyte z naturalnych tkanin. Do naturalnych tkanin należą wełna, bawełna czy jedwab.
Wełna i jedwab są dość drogie dlatego najlepiej sięgać po bawełniane ubranka. Jednak w przypadku bawełny również musimy uważać gdyż bawełna bawełnie nierówna i często możemy w tym przypadku wpaść w pułapkę.

Tanią bawełnę uprawia się na olbrzymich plantacjach. Aby szybciej rosła stosuje się olbrzymie ilości środków przyśpieszających jej wzrost, owadobójczych i chwastobójczych. Przez to bawełna jest silnie zanieczyszczona. Przez silne zanieczyszczenia w magazynach zostaje ona myta  silnymi środkami czyszczącymi, a następnie uszlachetnia się ją niczym innym jak kolejną mega porcją chemikaliów.
Na samą myśl o tym robi mi się niedobrze i mam ochotę zedrzeć z siebie wszystko to co noszę...
A co na to powiedziałby taki maleńki człowieczek, którego skóra jest kilkukrotnie cieńsza od skóry dorosłego człowieka?

Na szczęście bardzo popularne stają się ubranka i produkty dla dzieci szyte z bawełny organicznej, która uprawiana jest bez stosowania pestycydów i dodatków chemicznych. Uprawia się ją na ekologicznych plantacjach gdzie stosuje się naturalne środki typu kwas cytrynowy, czosnek, obornik czy lucernę. Wiadomo, że za takie ubranka trzeba zapłacić wyższą sumkę jednak nie jest to obłędna kwota gdyż ceny zaczynają się już od 20 bądź 30 zł.

Z ubrankami dla maluszków warto również rozejrzeć się po sklepach z tanią odzieżą. Można tam znaleźć perełki przeróżnych marek z wysokogatunkowej bawełny organicznej. Mnie nie raz udało się tam kupić fantastyczne śpioszki czy koszulki z wysokiej jakości bawełny i o nowoczesnych designie.
Kolejnym plusem zakupów ubranek w takich sklepach jest to, że są one już kilkukrotnie wyprane.

Co do zwykłej bawełny to trzeba wiedzieć o tym, że zwykła bawełna dopiero PO 16 PRANIACH traci sztuczne substancje i staje się miękka.

Wiadomo, że takie ubranka, które kupimy w ciucholandzie, przez internet czy dostaniemy od kogoś kogo np nie znamy należy przed użyciem wyprać w temperaturze nawet 90 stopni C. Szczególnie ubranka dla noworodków i niemowląt. Wtedy będziemy mieli pewność, że tak wysoka temperatura zniszczy większość drobnoustrojów, które mogą znajdować się na tkaninie.
Jeśli mamy w domu ubranka po starszym rodzeństwie czy znajomych temperatura prania może być niższa.

A w czym prać ubranka dziecięce? 
O tym powstanie niebawem kolejny artykuł.1 komentarz:

  1. czekam w takim razie na następny wpis, bo zastanawiam się czy nie kupić do prania dziecięcych ubranek orzechów do prania. myślę że może to też pomóc w szybszym usunięciu tych chemicznych substancji.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.