piątek, 26 lutego 2016

Jak zapewnić dziecku spokojny sen - tekst ekspercki Fisher-PriceJak zapewnić dziecku spokojny sen?

Świat dziecka kojarzy się z sielanką, spokojem, beztroską. To jednak tylko życzeniowe myślenie dorosłych. W rzeczywistości maluszek przeżywa wiele trudnych momentów: strachu, dyskomfortu, nudy. Doświadcza przeciążenia intensywnymi i nagłymi bodźcami. Męczy się podczas karmienia i prób samodzielnych zmian pozycji. Niepokoi nowymi sytuacjami albo nudzi monotonią. Dlatego, tak samo jak dorośli, potrzebuje odpoczynku i wyciszenia po okresach trudnych wrażeń, czyli narażenia na stres.

Kojące oddziaływanie obrazów

Dorośli znają pozytywne działanie wizualizacji, która poprzez przywoływanie odprężających obrazów wprowadza w stan głębokiego relaksu. Efekt jest tym większy, im dokładniej ktoś sobie wyobraża kojący widok, skupia się na widzianych obrazach i kolorach, słyszanych dźwiękach i odgłosach oraz odczuwanych wrażeniach. Dziecko nie ma takich możliwości umysłowych i nie może wyobrażać sobie tak dokładnie i intensywnie określonych obrazów. Nie ma też jeszcze przyjemnych wspomnień, które może przywołać. Tak samo jednak jak dorośli, maluszek jest wrażliwy na obrazy i dźwięki, które pomogą mu osiągnąć spokój. Dlatego będzie wdzięczny za zabawki i akcesoria w formie uspokajaczy z projektorem i muzyką. Ciekawe propozycje można znaleźć w ofercie Fisher-Price®: „Morskie Opowieści”, „Spadające Gwiazdki” czy „Miś-Motylek” – to produkty, które będą wiernymi towarzyszami odpoczynku malucha.

Relaks w rytmie natury
Efektów kojącego działania wyświetlanych, subtelnych gwiazdek czy podświetlanych zwierzątek przy delikatnej muzyce i odgłosach natury doświadczają sami rodzice, osiągając stan senności nawet szybciej niż dziecko. Nie ma się więc co dziwić, że i na najmłodszych mają one błogi, uspokajający wpływ. Opisywane zabawki odtwarzają też tajemniczy tzw. biały szum. Jego zagadkowa atrakcyjność dla niemowlaków ma związek z okresem płodowym. Dzieci pamiętają odgłosy wnętrza ciała mamy, takie jak szelest ruchów jelit, szemranie rozprężających się płuc, szum krwi płynącej przez duże naczynia. Kojarzą te dźwięki ze spokojem i bezpieczeństwem. Dlatego tak dobrze na nie reagują podczas zasypiania.Waga snu
Uspokajanie i usypianie maluszka to duże wyzwanie dla niego i jego rodziców. Niedojrzały, a tym samym delikatny i wrażliwy układ nerwowy niemowlaka powoduje wybudzanie w momentach zmiany fazy snu z aktywnego na spokojny i odwrotnie. Duże zapotrzebowanie kaloryczne szybko rosnącego dziecka wymusza przebudzenia w nocy na karmienie. Okresowo występują też niespokojne noce w związku z kolką i ząbkowaniem. A to właśnie długi, spokojny sen jest najważniejszą formą regeneracji koniecznej dla prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe zasypianie dziecka, które pozwala mu w pełni skorzystać z dobrodziejstw głębokiego, nawet jeśli przerywanego snu. Wyciszenie przed nim, dzięki bodźcom z uspokajacza–projektora, wywołuje naturalną senność, a to najlepsza forma przechodzenia od aktywności do spania. Wtedy proces ten jest zgodny z biologicznym rytmem pracy układu nerwowego, a dziecko zasypia głęboko i regeneruje się intensywnie. Dzięki temu nawet konieczne nocne wybudzenia nie rujnują efektów okresu snu.


Spokojny sen w podróży
Szczególnym wyzwaniem dla dziecka jest zasypianie w innym otoczeniu,
np. w trakcie podróży. Jeśli jednak odbędzie się ono według ustalonego rytuału, mimo zmienionych warunków, sen przyjdzie szybko i zagości na długo w doznaniach dziecka. Pomocne w tym będą zabawki i akcesoria towarzyszące dziecku przy zasypianiu w domu. Taki uspokajacz-przytulanka czy projektor wspomagający dziecko w zasypianiu łatwo można zabrać w podróż. Dzięki temu maluszek zawsze czuje się, jakby zasypiał w swoim przytulnym łóżeczku, nawet jeśli jest daleko od domu.


Autor tekstu: dr n. hum. Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięcy, ekspert Fisher-Price®.

Uspokajacz „Spadające gwiazdki” (BFL54)
Wspaniały uspokajacz do łóżeczka z wyjątkowym wyświetlaczem z podświetlanymi zwierzątkami i spadającymi koralikami. Usypiający pokaz światełek oraz 3 tryby działania (Muzyka, ruch i światełka; Muzyka i ruch; Tylko muzyka) pomagają maluszkowi wyciszyć się przed snem. Zwierzątka są podświetlone żółtymi diodami LED. Odtwarza: biały szum, odgłosy przyrody, muzyka – do 30 minut.


Uspokajacz z projektorem „Morskie opowieści” (CDN43)
Produkt umożliwia wyświetlenie w całym pokoju podwodnego pokazu światełek. Dziecko może się też relaksować, oglądając uspokajający morski pokaz światełek w uspokajaczu stojącym np. na stole, a do tego podziwiać „pływające” rybki. Do wyboru trzy tryby: Muzyka i pokaz światełek z projektora; Tylko muzyka; Muzyka i świecący uspokajacz z pływającymi rybkami. Produkt odtwarza: biały szum, odgłosy przyrody, muzykę – do 60 minut.


Miś-Motylek przytulanka (DFP20)

Miękki, pluszowy przyjaciel z wibracjami i dźwiękami idealny do zasypiania i na spacer! Dostępne są 4 tryby dźwiękowe: szum biały, odgłosy natury, bicie serca, łono matki. Do 30 minut muzyki i dźwięków oraz 10 minut uspokajających wibracji. Można go prać w pralce (po uprzednim wyjęciu elektroniki), dzięki czemu może towarzyszyć maluchowi przez lata.


*Materiały prasowe

2 komentarze:

  1. Kiedyś nie było takich rzeczy: uspokajacze, a nawet kosmetyki, które mają na celu wyciszenie i spokojny sen :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy ten projektor. Przemyślę sprawę gdy pomyślę o kolejnym bobasie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.