poniedziałek, 30 listopada 2020

Zwierzaki mają głos - Wydawnictwo Nowa Era


Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem! Udowodniło to po raz kolejny 30 uczniów szkół podstawowych z całego kraju - właśnie została wydana książka zawierająca ich opowiadania, pt. “Zwierzaki mają głos”!

Autorzy książki to laureaci 4. edycji konkursu literackiego “Popisz się talentem”, organizowanego co roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Ich opowiadania ukazały się właśnie w książce pokonkursowej pt. “Zwierzaki mają głos”. Publikację można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie działań na rzecz zwierząt.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era.

W tym roku dzieci miały za zadanie opisać świat widziany oczami zwierząt. Młodzi pisarze jak zwykle nie zawiedli - do konkursu zgłoszono aż 2.827 tekstów!


 • Były to opowiadania tak różnorodne, jak różnorodni są ich twórcy. Jedne wręcz eksplodowały radosną energią, inne - dojrzałe, pełne celnych spostrzeżeń i niebanalnych przemyśleń - stawiały na budowanie kameralnego nastroju. Jeszcze inne zachwycały plastycznością opisów, fabularnym rozmachem i wyobraźnią pozwalającą wniknąć czytelnikowi do świata zwierząt - komentuje Małgorzata Jankowska, specjalistka ds. PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, jurorka konkursu Popisz się talentem. - Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników konkursu. Za każdym tekstem stoi przecież jakieś dziecko, nastolatka lub nastolatek, którzy postanowili nam zaufać i podjąć niełatwe pisarskie wyzwanie. Odkrywanie talentów, wspieranie pasji i odnajdywanie mocnych stron - to najważniejszy cel edukacji. W wydawnictwie Nowa Era bardzo w to wierzymy i dlatego z radością oddajemy w ręce czytelników już czwartą książkę z serii “Popisz się talentem” - dodaje jurorka.


We wszystkich 4 edycjach konkursu wzięło udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” i najnowsza: “Zwierzaki mają głos”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.


Dzieci, które nie wzięły udziału w konkursie, nadal mogą spróbować swych sił na polu literatury! Na końcu tegorocznej książki czeka na nich bowiem rozbudowana sekcja aktywnościowa Zwierzakowy Ogarniacz dla Oczytanych. To zbiór urozmaiconych pisarskich wyzwań, które zainspirują każdego ucznia do pisania, pomogą pokonać obawy i zachęcą do wykorzystania własnej kreatywności. Zachęcamy nauczycieli, aby wykorzystali tę sekcję na zajęciach lekcyjnych lub dodatkowych. To gotowy materiał na świetną literacką zabawę. Jak pokazują kolejne edycje konkursu, dzieciaki mają skrzydła, tylko trzeba im pomóc je rozwinąć!

***

Książka "Zwierzaki mają głos" jest bogato ilustrowaną książka napisaną przez najmłodszych pisarzy w Polsce - trzydzieścioro laureatów konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych "Popisz się talentem".

Dzieci z całej Polski z klas od 1-4 mogły przesłać swoje opowiadania do redakcji Wydawnictwa Nowa Era. Przedstawiały świat widziany oczami zwierząt. Całość zebrano w jedną publikację pod tytułem "Zwierzaki mają głos". Jest to zbiór 30 opowiadań min o Krowie co miała na imię Mucioska, o Aferze która wydarzyła się w Zoo, o psich przemyśleniach czy o Malwinie Bzykiewicz, która jest muchą.

Niektóre opowiadania są z humorem, inne z przesłaniem, jeszcze skłaniają do przemyśleń. Wszystkie bardzo przyjemnie się czyta tym bardziej, że cała publikacja jest przepięknie ilustrowana. 

Ilustracje w książce są cudowne, działają na wyobraźnię. Na końcu książki jest miejsce na opowiadanie właściciela książki. Każde dziecko może napisać tam swoje, niepowtarzalne opowiadanie. Na ostatnich kartach książki są również teksty dotyczące domowych pupili, komiks, quiz czy miejsce na narysowanie swojego pupila. Jest tutaj również tabela w której możemy wpisać informacje o naszym pupilu czy też godzinowy plan opieki nad zwierzątkiem.

Bardzo fajna książka, która spodobała się moim dzieciom. I myślę, że spodoba się wszystkim dzieciom, które lubią zwierzęta i historie z nimi związane.

Teraz mamy okres gdzie będziemy obdarowywać swoich bliskich prezentami. Myślę, że warto zwrócić uwagę na tę książkę gdyż będzie doskonałym pomysłem na prezent.
4 komentarze:

 1. Książki to najlepszy prezent dla dziecka. Zwiększają zasób słów i rozwijają wyobraźnię. Czytamy sobie książeczki co wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie! Edukacyjne książeczki dla dzieci są bardzo wartościowe i warto je mieć w swojej domowej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 3. Super książeczka do poduszki dla dzieci. Na prawdę świetny otulacz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupowanie i czytanie dzieciom książeczek jest bardzo dobrym pomysłem na edukację i pokazywanie dziecku świata od najmłodszych lat :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.