środa, 27 lipca 2016

Moczenie nocne u dzieciMój syn skończył kilka dni temu 5 lat. Dość długo chodził w pieluchach jednak z chwilą gdy przestaliśmy ich używać synek ładnie korzystał z nocnika, a w nocy zdarzyło mu się tylko raz zesikać podczas snu tylko dlatego, że przed spaniem nie wypróżnił pęcherza.
Był to jeden jedyny przypadek gdy nasze dziecko zmoczyło się w nocy. Jednak znam dzieci, których ten problem dotyka są to również rówieśnicy mojego syna bądź starsze dzieci.
Co zatem robić w takiej sytuacji i co to jest moczenie nocne?
O tym niżej...

Moczenie nocne (enureza) jest mimowolnym opróżnianiem pęcherza moczowego podczas snu. Problem ten dotyczy około 15–20% 5-cio letnich dzieci, 10% 7-mio letnich oraz 8% dziewięciolatków.
Częstość występowania moczenia nocnego zmniejsza się wraz z wiekiem, osiągając 0,5–2% przypadków moczenia u osób dorosłych
Problem ten występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Moczenie nocne powodują różne czynniki fizjologiczne, psychologiczne lub ich połączenie.

Przyczyny występowania moczenia nocnego:
-niewielka pojemność pęcherza moczowego,
- niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, 
-zaparcie, 
-stres, 
-trudności w budzeniu się,
-czynniki genetyczne

Moczenie nocne może mieć poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie pacjentów.Osoby moczące się mogą stracić poczucie własnej wartości, mogą wystąpić u nich problemy natury społecznej, problemy dotyczące procesów poznawczych oraz mogą się pojawiać inne problemy psychologiczne również w przypadku członków ich rodzin. W przeciwieństwie do często spotykanych poglądów na ten temat pamiętajmy, że moczenie nocne nie zawsze ustępuje samoistnie.

W przypadku pojawienia się problemu warto zgłosić się do lekarza.
Lekarz pomoże ustalić zasadnicze przyczyny występowania u dziecka moczenia nocnego i omówi najlepsze możliwości leczenia. 
Przed wizytą należy się przygotować wypełniając kilka kwestionariuszy dostępnych na stronie http://suchyporanek.pl/ wszystko po to by zapewnić lekarzowi uzyskanie wszystkich niezbędnych informacji w celu ustalenia rozpoznania problemu i udzielenia najlepszych zaleceń. W dniu wizyty lekarz może poprosić o przeprowadzenie kilku dodatkowych testów i badań, aby uzupełnić informacje podane w kwestionariuszach. 
Wiele dzieci dobrze odpowiada na zastosowane leczenie farmakologiczne lub alarm wybudzeniowy. Trzeba pamiętać, że terapia moczenia nocnego może trwać dłuższy czas i wymaga cierpliwości.
Przed wizyta u lekarza warto w domu prowadzić Dziennik Mikcji dostępny na stronie http://suchyporanek.pl/
Dzięki temu dzienniczkowi lekarz wystawi odpowiednią diagnozę, ustali leczenie.
Warto poinformować rodziców o tej procedurze gdyż często zdarza się tak, że udają się oni do lekarza a ten dopiero zleca im prowadzenie tego dzienniczka. Wszystko przedłuża się w czasie, przynosi dodatkowy stres zarówno dla rodzica jak i dla małego pacjenta. 
Na stronie http://suchyporanek.pl/ można pobrać szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są również w aplikacji mobilnej iOS i Android w formie interaktywnej gry, która angażuje dziecko w rozwiązywanie problemu dotyczącego całej rodziny.


A jak samemu radzić sobie z problemem moczenia nocnego?
-W ciągu dnia dużo pić przede wszystkim wody, przed snem starać się ograniczyć picie
-Zwracać uwagę na to co się pije bo być może jakiś rodzaj napoju powoduje zwiększenie wytwarzania moczu. Można go później ograniczyć bądź wyeliminować
-Korzystać z toalety zawsze przed pójściem spać
-Podczas nocnego wstawania dziecka zapewnić mu takie warunki by nie bało się samodzielnie w nocy przejść do WC
-Gdy zdarzy się moczenie nocne należy się umyć by poczuć się lepiej, komfortowo i czysto

Główne fakty moczenia nocnego:Drogi rodzicu bądź wyrozumiały dla Twojego dziecka jeśli dotyczy Was ten problem.
Warto udać się do lekarza, odnaleźć przyczyny problemu.
Pozwoli Wam to odzyskać spokój a dziecku przywitać "Suchy poranek".

4 komentarze:

 1. moja córeczka ma dopiero 10msc, ten problem jeszcze nas nie dotyczy. ale wiem, że często zdarza się u dzieci.
  zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. BARDZO mądry i przydatny post i przede wszystkim napisany zwięźle z najważniejszymi informacjami. Problem ten tak jak w fakcie dotyczy dość sporej liczby dzieci, niestety temat bardzo wstydliwy - a oby rówieśnicy się nie dowiedzieli, bo wtedy dziecko jest odizolowywane od rówieśników. Temat rzeka. Miło się czytało.
  Pozdrawiam
  matkapolka89

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam kłopotów z córeczką, a wcześniej nie miałam z synem. Lecz wiem, że wiele dzieciaków zakłada na noc pieluszkę bardzo dłuuugo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moczenie zarówno dzienne jak i nocne to przypadłość, której nie powinno sie bagatelizować. Zapraszam na stronę www.suchyporanek.pl gdzie dowiedzieć się Państwo mogą więcej na temat tej choroby, oraz znaleźć dzienniczek mikcji, którego prowadzenie ułatwi lekarzowi postawienie diagnozy. Jesli pojawią się jakieś pytania chętnie na nie odpowiem.

  Pozdrawiam
  Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za odwiedziny i dodany komentarz.